Ampul Parlaklığı Nelere Bağlıdır?-Konu özeti

İNDİR

AMPUL PARLAKLIĞINI NELER ETKİLER?

Ampullerin parlaklığı devredeki ampul sayısı ve pil sayısına bağlıdır. Devredeki ampul ve pil sayılarının artması veya azalması ampullerin parlaklığını değiştirir.

Aşağıda özdeş (aynı) pillerle hazırlanmış olan Şekil 1 ve Şekil 2’deki devreleri inceleyiniz. Şekil 2 de devreye 3 ampul bağlandığı için, bu üç ampul pilin sağladığı elektrik enerjisini paylaşacağından her bir ampule düşen enerji daha az olacaktır. Bu nedenle 3 ampul bağlı devredeki ampullerin parlaklığı daha az olacaktır. Şekil 1 de ise pilin enerjisi 1 ampul için harcandığından bu ampul daha parlak yanacaktır.

ampullerin parlaklığı

SONUÇ: Öyleyse devredeki pil sayısı sabit iken ampul sayısı artarsa ampullerin parlaklığı azalır, devredeki ampul sayısı azalırsa ampullerin parlaklığı artar.

Acaba ampul sayısı sabitken pil sayısını değiştirirsek ampullerin parlaklığı nasıl değişir?

Aşağıda özdeş (aynı) pillerle hazırlanmış olan Şekil 1 ve Şekil 2’deki devreleri inceleyiniz. Devredeki anahtarları kapatarak ampullerin parlaklığını gözlemlediğimizde; Şekil 2’deki devrede daha fazla pil bağlandığından, devreden geçen elektrik enerjisi artacaktır. Dolayısıyla ampul daha parlak ışık verecektir.

Şekil 1 de 1 pil kullanıldığı için ampul parlaklığı az, Şekil 2’deki devrede 3 pil bağlandığı için ampul parlaklığı daha fazla olacaktır.

http://www.sanalokulumuz.com/konuanlatimi/ampul-parlakligi.png

Sonuç olarak basit bir elektrik devresinde ampul sayısı sabit kalmak şartıyla devreye bağlanan pil sayısı arttıkça ampulün parlaklığı artar, pil sayısı azaldıkça ampulün parlaklığı azalır.

İLETKENİN ÖZELLİĞİ İLE AMPUL PARLAKLIĞI ARASINDAKİ İLİŞKİ

 

devredeki parlaklık

Yandaki resimlerde görüldüğü gibi kullanılan K iletkeninin boyu kısaldıkça ampulün parlaklığı daha fazla olmuştur.

devredeki parlaklık

Yandaki resimlerde görüldüğü gibi K iletkeninin kesit alanı (kalınlığı) arttıkça ampulün parlaklığı da artmıştır.

devredeki parlaklık

Yandaki resimlerde görülen M iletkeni bakır, N iletkeni ise alüminyumdan yapılmıştır. Bildiğiniz üzere bakırın iletkenliği alüminyumdan daha fazladır. Kullanılan malzemenin iletkenlik derecesi ne kadar fazla olursa ampul o kadar parlak yanar.

DİRENÇ

Maddelerin elektrik enerjisinin geçişine karşı gösterdikleri zorluğa DİRENÇ denir.