Deri ve Yapısı-Konu özeti

İNDİR

DERİ

Deri, üst türev ve alt türev olmak üzere iki tabakadan çıkar.

a) Üst deri: Derinin alt bölümlerini koruyan katmandır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler bulunmaz. Üst derinin en dış kısımlarda ölü hücrelerden meydana geldi. Bu bölümün altındaki canlı hücrelerden bir tane bulunur. Bu tabaka, deriyi gelen zararlı radyasyonlardan korur. Üst deride derinin rengini belirleyen hücreler de vardır.

b) Alt deri: Üst deriye göre daha kalın olan alt deri, canlı hücrelerden oluşur. Alt deride kan damarları, kıl kasları, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri, kıl kökleri ve duyu almaçları yer alır. Bu bölümün en altında ise yağ tabakası bulunur. Yağ tabakası vücudu çarpmalara ve vurmalara karşı korur ve vücudun ısı kaybını önler. Burada yer alan ter bezleri, terleme ile boşaltıma yardımcı olur.

DERİMİZLE NASIL HİSSEDERİZ?

Alt derideki duyu almaçları sıcak, soğuk, basınç, sertlik, yumuşaklık gibi duyuları algılar. Duyu almaçları ile alınan duyular, sinirler yoluyla beyne iletilir ve burada değerlendirilip algılanır. Derinin her yerinde aynı oranda duyu almacı yoktur. Bu yüzden de algılama duyusu derimizin her bölgesinde aynı değildir. Parmak uçları, dudaklar gibi bölgelerde algılama daha fazladır.

DERİ HASTALIKLARI VE BU HASTALIKLARIN TEDAVİ YOLLARI

http://www.belirti.org/resimler/2011/12/egzama.jpg

Deri hastalıkları fiziki sebeplerle (kesici, ezici vb. cisimler ile kimyasal maddeler gibi) oluşabildiği gibi parazitler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları mantar hastalıkları ile pire ve kene gibi parazitlerin ısırmalarından meydana gelen deri bozukluklarıdır. Deri iltihaplanmalarına yol açan bazı mikroorganizmalar da derideki herhangi bir yaranın üzerine kolayca yerleşebilir. Alerjik deri hastalıkları arasında ise kurdeşen ve egzama sayılabilir. Bazı deri hastalıklarının teşhisinde dermatoskop adı verilen cihaz kullanılır.

http://www.sagliksiteniz.com/i/kurdesen-kasintisi-nasil-gecer.jpg

 

Dermatoskop:

http://www.mini-klinika.com.pl/img/dermatoskop.jpg

Açık tene sahip ve çok olan benli kimselerle, daha önce bulan bireylerin kanserine yakalanmış olan vücut kanserine yakalanmadıkları ve benler dermatoskoplarla karşılaştırır. Dermatoskop ile yapılanma riski risk altındadır.

Önemli değil:

Derinin vücudunun dışını kapatmanız en büyük duyu organımızdır.

DİRİNÇLİ AMAÇLI İŞLETME SİSTEMİ, TEKNE VE TEKLİFMAMA DANIŞMANI, KORKUYORUZ.

Derinin üzerinde dokunma, basınç, ağrıyı, sıcağı vb. duyuları algılayan almaçların vardır.